Felanmälan via webb ur funktion

Just nu går det inte att göra felanmälan till oss via Mina sidor. Vid felanmälan ring oss på 0980-708 50, knappval 1, mellan klockan 7.00-11.00 och 12.00-15.00. Vid akuta fel efter kontorstid ring 073-270 55 00. På landsbygden (Svappavaara, Vittangi, Övre Soppero och Karesuando) 0980-703 17. Vi beklagar detta och ber om överseende tills problemet är åtgärdat.

Fastighetsavdelningen bostäder och lokaler

Fastighetsavdelningen bostäder och lokaler ansvarar för utveckling och skötsel av våra bostadsområden. Inom avdelningen ingår också förvaltning av våra egna verksamhets- och affärslokaler.

Fastighetsavdelningen bostäder och lokaler arbetar för att skapa en trivsam och trygg miljö för våra hyresgäster. Både ute i våra områden med till exempel underhåll, besiktningar, inre och yttre skötsel men också inom säkerhet. I avdelningen ingår bostadsförmedlingen där kunderna kan få hjälp med att hyra bostad, hämta eller lämna nycklar, skriva kontrakt eller göra en intresseanmälan.

Här ingår bland annat rollerna: Underhållsansvarig, myndighetsansvarig, elansvarig, kvartersvärd, fastighetsskötare, kombitjänster, reparatörer och bostads- och lokalförmedlare.

Fastighetsavdelningens besöksadress: Jägaregatan 15. 
Bostadsförmedlingens besöksadress: G:a brandstation, Gruvvägen 3


Kvartersvärdarnas telefontider:

Vardagar 7.00-9.00 samt 12.00-13.00

Det går också bra att boka en besökstid med din kvartersvärd. Kontakta då den person du vill träffa för tidsbokning.


Bostadsförmedlingens öppettider:

Telefontid: Måndag- fredag 9.00-10.00 

Besökstid: Måndag-onsdag 13.00-14.00 samt torsdag 15.00-17.00

 

 

 

Fastighetschef

Underhållsansvarig

 

Mikael Fors  Stefan Björnström  
Tel 0980-756 92 Tel 0980-796 61  
mikael.fors@kirunabostader.se stefan.bjornstrom@kirunabostader.se  

 

Kvartersvärdar

Område 1

Område 2

Område 3

Åsa Strandgård Huuva  Karin Nilsson Lars-Erik Fors
Tel 0980-708 72 Tel 0980-708 74 Tel 0980-708 73
asa.strandgard@kirunabostader.se karin.nilsson@kirunabostader.se lars-erik.fors@kirunabostader.se

 

   

Område 4

Område 5

 

Kenneth Gunillasson   Per-Olof Lassi  
Tel 0980-708 56 Tel 0980-707 91  
kenneth.gunillasson@kirunabostader.se  per-olof.lassi@kirunabostader.se

 

Bostadsförmedlingen

   

Arbetsledare

 

 

Renitha Johansson    
Tel 0980-796 60    
renitha.johansson@kirunabostader.se  

 

    

Bostadsförmedlare

Bostadsförmedlare

Bostadsförmedlare

Inger Keisu  Anna Blom  Ulrica Uusitalo
Tel 0980-708 50 Tel 0980-708 50 Tel 0980-708 50
inger.keisu@kirunabostader.se anna.blom@kirunabostader.se ulrica.uusitalo@kirunabostader.se